Social Conditioning или още Social Hipnosis. Тези два термина означават кажи речи едно и също. Аз ще си позволя да споделя своята трактовка. Превеждам си ги като социално дресиране и социална хипноза. Обединявам ги под общо знаменател “Дресиране” и ги слагам в заглавието на поста. Ето така стигнах до тук.
Дресирането е процес, в който лишения от Свободния Избор на Разума, реагира на стимулация, която бива многократно повтаряна, докато дресиращия се убеди, че дересираНОТО ще реагира практически 100% по един и същ начин на дадената стимулация. Не претендирам за нАучност на дефиницията, но предполагам се вижда накъде бия.
Умът ни е създаден да работи в оптимален режим, което означава в повечето време оптимален, сегиз тогиз в режим “газ-до-таковата” и също толкова време във реципрочното “аре-дай-го-малко-айляк”. Оптимален режим означава режим-в-който-не-е-нужно-да-преоткриваш-колелото, щото някой вече го е направил и е полезно да се използва това полезно знание за полезни цели. За това ходим на училище. Там научаваме дори таблицата за умножение. Как? Чрез многократно повтаряне на нещо. С какъв стимул? На тати шамарите или на мама похвалите (тук има разнообразие, което е неизбро(д)имо). Е ли това дресировка? Категорично не! Това се нарича ОГРАМОТЯВАНЕ.
Тогава каква е разликата от това да ползваш знание и да си дресиран. Разликата е в подсъзнателния избор, който Здравия ни Разум прави. В дресировката той липсва. Много е лесно да липсва. Мързела и склоноста да оправдаваме – да го кажем така – слабия си перформънс са ебати ефикасната дрога за дресиране.
В най-тежките случаи на мързел и нежна-любов-към-оправданията за дресировката е нужно само едно заглавие на вестник с тираж по-голям от броя на гдините на издателя му. В по-леките случаи на мързел и нежна-любов-към-оправданията са нужни по големи тиражи и постове в социалните мрежи. За сценариите, в които човек е очевидно и незаобиколимо интелигентен, но някак си неуспял да монетаризира тази си интелигентност (да я направи на пари както се казва) е необходимо малко повече усилие – там се подхожда с доказателства от …. доверен източник.
Кои са най-“доверените” – разбирай “ефикасни” – източници за дресировка?
МЕДИИТЕ – Тук принципа за дресиране е широкоизвестен и прокламиран за сефте от Гьобелс (истинския, не този от “17 мига от пролетта”) – Ако повтаряш една лъжа достатъчно често, тя се превръща в истина. Принципа е много първобитен и има противоречив успех върху най-вече третата група за отдресирване, разгледана малко по-горе. Но върху останалите две групи – “действа кат пръчката на Хари Потър напрао” както казваше един достоен член на група II.
ДЪРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ – “М’чи как не! Те праят законите бе човек” – би ми се одзверил фенът на пръчката на Хари Потър. Те са официалния ОРГАН така да се каже. Никой не е в състояние да спори дълго с една концепция засягаща ОРГАНА, така че…
нАучните ИНСТИТУТИ – “те боравят с доказателства” и ако имат късмет да са с добър PR (разбирай, достатъчно добро финансово подпрени) от органите им тече чиста и дестилирана ИСТИНА. За пример вземете кой да е институт занимаващ се с истината за ХАПЧЕТАТА на фармацевтичните компании
СЛУХОВЕТЕ – Я има, я няма нещо по неприятно от социално активен индивид страдащ от мързел и нежна-любов-към-оправданията. Този индивид е градивната единица на СИВАТА МЕДИЯ. Той е в основата на оранжевия или пенбен маркетинг. Той е слугата на Сатаната който е решен да изкара сестра Ви курва, без значение, че нямате сестра!
РЕЛИГИЯТА – Нека направя уточнение – не идеите на пророците (слава на всички тях, колкото и да са много в редичката) а начина по който тези идеи се институционализират за да се водят овчите мозъци натам, където съответния Пророк мантрува. Мое мнение е, понеже се отнасям с неподправена сериозност към идеите на пророците, е че тези идеи са насочени към всяка индивидуална умствена идейно-смилателна система и институционализирането им е все едно да ги сложиш в буркан, да ги натъпчеш с консерванти, да им ссложиш срок на годност “До Второто Пришествие” или “До Страшния Съд” (за да ги направиш по-неустоими) и да ги пуснеш по лев/долар/евро/франк на пазара.
(следва продължение)
Comments
Powered by Facebook Comments